Jagode u grlu

4 /4

Ocjena:

Pregleda:

481

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumica

Glumac

Reditelj i scenarista

Reditelj i scenarista

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Muzički kompozitor

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Jagode u grlu

Godina:

1985

Žanrovi:

Drama

Trajanje:

1h 24min

Bazirano na:

Televizijska serija Grlom u jagode (1975-1976)

Zemlja:

SFR Jugoslavija

Jezik:

Srpski

Izdavačka kuća:

Avala pro film Beograd

Tagovi:

domaći drama

25.08.2023 12:19

Televizijska serija Grlom u jagode (1975-1976) je postigla veliki uspjeh tokom prikazivanja i stekla veliki broj obožavalaca koji su rado pratili dogodovštine Baneta Bumbara i njegovih prijatelja tokom šezdesetih godina prošloga vijeka.

 

Nekadašnji drugari iz školske klupe Bane Bumbar (Branko Cvejić), Goca (Gordana Marić), Uške (Aleksandar Berček) i Boca Čombe (Bogdan Diklić) odlučuju da proslave dolazak njihovog prijatelja iz inostranstva Mikija Rubiroze (Predrag Miki Manojlović), tako što iznajmljuju spav gazde (Predrag Cune Gojkovića). Ova ideja se ne dopada Banetoj supruzi Biljki (Dobrila Stojnić), koja pokušava da ga spriječi da ode na tu proslavu. Uške dovodi na splav svoju mladu djevojku Vesnu (Gala Videnović), dok dio ekipe dovozi radnik u agenciji za iznajmljivanje automobila Lale (Žarko Laušević).

 

Reditelj i scenarista Srđan Karanović, ovaj put bez pomoći Rajka Grlića, odlučuje da posjeti svoje najpoznatije likove i to nakon dugih petnaest godina. Zaista je lijepo već u uvodnim kadrovima čuti naraciju Baneta Bumbara i čuti nezaboravnu i izuzetno nostalgičnu muzičku podlogu kompozitora Zorana Simjanovića. Ovaj kratki uvod izaziva više emocija nego većina današnjih dugometražnih filmova tokom svog cjelog trajanja. Karanović ovaj put još hrabrije pristupa svojim junacima i stičemo utisak da se nimalo ne ustrčava prilikom kazivanja. Format televizijske serije mu je nametnuo određene restrikcije, kojih sada ne vidimo ili su na minimumu. Neke od scena je zaista mučno gledati, poput scene u kojoj Bane Bumbar tuče svoju suprugu Biljki koja je saznala za njegova brojna nevjerstva.

 

Karanovićevi junaci bi trebali znati bolje i morali bi daleko zrelije da se ponašaju, ali to uopšte nije tako. Autor izgleda da ima veliku želju da svojim junacima skupo naplati za greške iz mladosti, prvenstveno zbog velike sebičnosti i nedostatka hrabrosti. Zanimljivo je čuti Gocu koja se tokom razgovora sa Ušketom zapitkuje gdje su oni svi pogriješili, da li je to ustvari bio samo jedan trenutak kada su skrenuli sa pravog puta. Dobro poznanim glumcima, koji su izvrsno obavili svoj posao, pridrujj se veoma talentovane mlade kolege Žarko Laušević i Gala Videnović, kao i poznati pjevač Predrag Cune Gojković, koji je iznenadio odličnom ulogom gazde kafane. Karanović je sačuvao sasvim dovoljno ljudske topline za kraj da nam njegova priča ostane u dugom iako ne obavezno uvijek lijepom sjećanju, dok ostaje pitanje da li su završne scene možda svojevrsna posveta filmu Fickaraldo (1982), reditelja Vernera Hercega.

 

Jagode u grlu je veoma kvalitetan i odlično odglumljen film koji se svakako neće dopasti svima i koji nastavlja popularnu televizijsku seriju na pomalo neočekivan način.

Поштена употреба, https://sr.wikipedia.org/w/index.php?curid=200373