Fridkin bez cenzure
3 /4
Ocjena:
Pregleda:
436
Glavni glumci
Pogledaj sve glumceReditelj, producent i scenarista
Glumci
Pogledaj sve glumceGlumac i producent
Glumac, producent i scenarista
Reditelj, producent i glumac
Glumac i producent
Reditelj, scenarista, producent i glumac
Reditelj, producent i scenarista
Glumica, pjevačica i pisac
Reditelji
Pogledaj sve rediteljeScenaristi
Pogledaj sve scenaristeProducenti
Pogledaj sve preducenteMuzički kompozitori
Pogledaj sve kompozitoreDirektori fotografije
Pogledaj sve direktoreIzvorni naslov:
Friedkin Uncut
Godina:
2018
Žanrovi:
Trajanje:
1h 47min
Rejting:
Nema rejting
Zemlja:
Italija
Jezik:
Engleski
Izdavačka kuća:
Quoiat Films
Tagovi:
01.07.2023 14:06
Američki reditelj Vilijam Fridkin je svakako jedan od najznačajnijih predstavnika novog talasa, pokreta koji je uveo pravu revoluciju u Holivud. Svoje najznačajnije filmove je snimio sedamdesetih i osamdesetih godina prošloga vijeka, dok su veliku pažnju privukli i neki njegovi naslovi iz novog vijeka. O samom Fridkinu i njegovim najboljim filmovima snimljen je zanimljiv dokumentarni film Fridkin bez cenzure, koji je režirao Frančesko Zipel.
Reditelj Vilijam Fridkin koristi već svoje prve rečenice, u kojima navodi Isusa Hrista i Adolfa Hitlera, kao dvoje najzanimljivijih ljudi koji su ikada živjeli, da pokaže publici da je oduvijek bio čovjek koji se ne boji da kaže šta misli i da ne mari previše za mišljenje drugih ljudi. Ovaj stav mu je svakako pomogao da ostavi zaista dubok trag u američkom filmu, iako se njegovi stavovi nisu uvijek dopadali ljudima sa kojima je sarađivao. Jedan od prvih naslova koje čujemo iz Fridkinove karijere je dokumentarni film Narod protiv Pola Krampa (1962), koji zaista zaslužuje da se o njemu više priča. Razlog je taj što je upravo ovaj dokumentarac uticao na to da se ponovo otvori sličaj o naslovnom čovjeku, da bi Pol Kramp na kraju bio oslobođen optužbi. Možemo slobodno reći da je Fridkin započeo svoju karijeru na jedan veličanstven način jer je njegov film zapravo spasio život jednom čovjeku.
Poseban akcenat ovog dokumentarca je očekivano stavljen na njegove najpoznatije filmove Francuska veza (1972), Istjerivač đavola (1973), Nadnica za strah (1977), Živjeti i umrijeti u L.A.-u (1985), Bug (2006) i Kiler Džo (2011). Ljubitelji ovih filmova mogu čuti mnoge zanimljive priče o navedenim filmovima i diskusije o uticaju ovi naslova na američki film tog vremena. Čujemo zanimljivu priču kako se Fridkin odlučio da izabere neiskusnog glumca Džejsona Milera za ulogu sveštenika Karasa u hororu Istjerivač đavola. Fridkin je zbog toga mora da otpusti američkog glumca Stejsija Kiča, koji je već angažovan za tu ulogu. Zanimljive priče dolaze i od glumica Elen Berstin, koja je pružila odličnu ulogu u ovom horor klasiku. Pored nje čujemo još mnoge glumce i reditelje koji su radili sa Fridkinom ili koji ga veoma cjene. Tu su Vilijam Pitersen, Kventin Tarantino, Frensis Ford Kopola Kopola, Metju Mekonahi, Džina Geršon, Majkl Šenon, Volter Hil, pa čak i čuveni indijski dirigent Zubin Mehta. Reditelj Kventin Tarantino ističe film Nadnica za strah za jedan od njegovih najdražih filmova i odaje počast Fridkinu, koji je prošao velike muke da bi snimio ovaj film. Tarantino ide i korak dalje i ističe scenu iz ovog filma, u kojoj kamion prelazi preko mosta tokom oluje, kao jednu od najuzbudljivijih scena u istoriji filma.
Zipelov dokumentarac se takođe dotiče Fridkinovog odrastanja, ali i filma Građanin Kejn (1941) reditelja Orsona Velsa, koji je ostavio trajni utisak na Fridkina i kojeg redovno navodi kao najveću inspiraciju da postane reditelj. Inače jedan od Fridkinovih školskih kolega je američki reditelj Filip Kofman, koji je ispičao nekoliko priča iz njihovog djetinjstva. Takođe vidimo isječke iz Fridkinovog dokumenarnog filma Razgovor sa Fricom Langom (1975), koji govore o zaboravljenom periodu iz Holivuda. Fridkin bez cenzure završava psovkama njegovog glavnog junaka, kojima je on oduvijek bio sklon, ali i izvinjenjem uz rečenicu da je on prosto takav. Dokumentarac se uopšte nije interesovao mnogim manje uspješnim filmovima iz njegove karijere, a uglavnom gledamo i slušamo Fridkinove fanove, što se nekima ljubiteljima filma neće dopasti.
Fridkin bez cenzure je veoma dobar dokumentarni film kojeg svakako treba preporučiti svim ljubiteljima Vilijama Fridkina, kao i svim ljubiteljima filma i dokumentarnog filma.
By https://www.imdb.com/title/tt8749074/, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=62816777