Šta sve možeš u Denveru kada si mrtav

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

312

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac i autor

Glumac, reditelj, producent i scenarista

Glumac, producent i reditelj

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Things to Do in Denver When You're Dead

Godina:

1995

Trajanje:

1h 55min

Rejting:

R

Zemlja:

Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Woods Entertainment

Studio:

Miramax Films

Budžet:

8 miliona američkih dolara

Zarada:

529,677 američkih dolara

21.06.2008 14:48

Američki reditelj Geri Fleder je snimio nekoliko televizijskih projekata prije nego što je dobio priliku da snimi kriminalistički film Šta sve možeš u Denveru kada si mrtav. Film je nakon premijere naišao na podjeljeno mišljenje kritike, dok su mu mnogi odmah zamjerili velike sličnosti sa filmom Petparačke priče (1994) reditelja Kventina Tarantina.

 

Bivši gangster Džimi Svetac (Endi Garsija) dobija poziv od svog nekadašnjeg šefa, poznatog po imenu Čovjek sa planom (Kristofer Voken), koji zahteva od njega da mu pomogne sa njegovim sinom Bernardom (Majkl Nikolozi), koji je uhapšen zbog pedofilije. Džimi nema izbora nego da pristane i okuplja svoje poznanike Oldena Polimerosa (Kristofer Lojd), Frensisa Čizera (Vilijam Forsajt), Erla Dentona (Bil Nan) i Bila Dulitla poznatijeg kao Kritični Bil (Trit Vilijams) i smišljaju plan kako da Bernarovu bivšu djevojku Meg (Sara Triger) natjeraju da raskine sa svojim trenutnim momkom.

 

Reditelj Geri Fleder je pokazao da nije slučajno dobio ovaj posao ali da ipak nije dovoljno sposoban da se uhvati u koštac sa ovim filmom. Uvijek je lijepo u ovakvim i sličnim filmovima vidjeti kako isplaniran i dogovoren poslić neočekivano kreće po zlu, ali prosječnom gledaocu padaju na pamet mnoge daleko pametnije ideje kako bi Džimi i ekipa pomogli Bernardu. U filmu vidimo veoma talentovanu glumačku postavu, ali su njihove uloge prilično razočaravajuće. Isto svakako ne možemo reći za veoma raspoloženog Endija Garsiju, koji predstavlja centralnu figuru ove priče i koji dobro nosi teret Džimija Sveca na svojim leđima. Glumac pokazuje veliku harizmu i izuzetu smirenost i zaista ga je užitak gledati, naročito u scenama u kojima je prinuđen da se brani. Svetac Džimi gubi pribranost samo u rijetkim trenucima i upravo zbog toga su te scene upečatljive. Njegov ljubavni odnos sa privlačnom Dagni je dobro odrađen i glumci Endi Garsija i Gabrijela Anvar imaju dobru hemiju. Dobar posao je obavio i Kristofer Voken u ulozi mafijaškog bosa u invalidskim kolicima. Veoma prijatno iznenađenje je američka glumica Fairuza Balk u ulozi prostitutke. Ostatak ekipe djeluje malo previše šarolik i ekscentričan, što najbolje vidimo u liku Kritičnog Bila, kojeg igra Trit Vilijams. Vjerovatno najveće razočarenje je glumac Stiv Bušemi koji je sveden na nezanimljivu ulogu ćutljivog plaćenika, koji iznenađujuće dobro barata borilačkim vještinama. Reditelj Fleder se ipak previše trudi da od Džimija Sveca napravi ne samo lokalnog heroja veći istinsku mitsku figuru. Fleder takođe pravi ne baš najspretniji izbor i u film ubacuje televizijske klipove u kojima vidimo svojevrsne životne savjete nedavno preminulih, koje su ostavili za svoje voljene.

 

Šta sve možeš u Denveru kada si mrtav zaslužuje da se pogleda zbog raspoloženih pojedinaca, kao što su Endi Garsija i Kristofer Voken, ali su vjerovatno svi ljubitelji kriminalističkog žanra gledali bolje naslove od ovoga.

By impawards, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=9413873