Šindlerova lista

4 /4

Ocjena:

Pregleda:

296

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac, producent i reditelj

Glumac

Reditelj, producent, scenarista i glumac

Reditelj, producent, scenarista i glumac

Producent

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Kompozitor, dirigent i pijanista

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Schindler's List

Godina:

1993

Trajanje:

3h 15min

Rejting:

R

Raspoloženje:

epska_biografska_drama

Zemlja:

Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Amblin Entertainment, Universal Pictures

Studio:

Universal Pictures

Budžet:

22 miliona američkih dolara

Zarada:

322.2 miliona američkih dolara

12.06.2017 11:55

Tokom drugog svjetskog rata u Krakovu, Njemci su prisilili lokalne poljske jevreje u prenatrpane geto zajednice. Oskar Schindler (Liam Neeson) dolazi u grad i pokreće fabriku emajlirane opreme. Upravljanje fabrikom povjerava jevrejskom računovođi Itzhaku Sternu (Ben Kingsley). Schindler zapošljava jevrejske radnike, u što većem broju, kako bi ih spasao transportovanja u koncentracione logore. Potporučnik njemačke vojske Amon Göth (Ralph Fiennes) dolazi u grad da nadgleda izgradnju koncentracionih kampova Płaszów. Schindler pokušava da održava prijateljstvo sa dvije zaraćene strane. Schindlerova Lista je ekranizacija knjige Schindlerova Arka, autora Thomasa Keneallija.

 

Steven Spielberg je američki režiser koji je zbog svog jevrejskog porjekla, veoma emotivno doživio knjigu Schindlerova Arka i zaista se potrudio da od ovog književnog djela, napravi jedno monumentalno filmsko ostvarenje. Steven Spielberg je izjavio da je za njega boja ustvari simbol života, a da je holokaust ustvari život bez svjetla i zbog toga ovaj film mora da bude crno-bijeli. On je zajedno sa direktorom fotografije Januszom Kaminskim upotrebio crno-bijelu fotografiju, da prije svega dobije potreban osjećaj ozbiljnosti, koji ova tematika svakako zahtjeva. Schindlerova Lista samo u nekoliko scena povuče ka komediji, poput one u kojoj nevjerni Schindler poručuje svojoj ženi, na sebi svojstven način, da pakuje kofere. Takođe, impresivni dokumentaristički crno-bijeli kadrovi Janusza Kaminskog su dali ovom filmu osjećaj bezvremenosti.

 

Scenarista filma Steven Zalian na veoma uvjerljiv način prikazuje transformaciju, njemačkog ratnog profitera Oskara Schindlera, u dobronamjernog čovjeka koji pokušava da spasi što je moguće više poljskih jevreja. Treba obavezno pomenuti scenu sa nesretnom djevojčicom u crvenom kaputu. Kontrast njenog obojenog kaputa u ovom mračnom crno-bijelom svijetu je svakako upečatljiv prizor za Schindlera, ali i nezaboravan prizor za svakog gledaoca. Spielberg je izjavio da ova scena zapravo predstavlja sve visoke predstavnike u američkoj vladi, koji su znali za holokaust, jer je bio očigledan poput ove curice u crvenom kaputu, ali nisu ništa uradili da ga zaustave. Schindlerova Lista uglavnom iskreno pokazuje postupke svog naslovnog junaka, jer je ovaj rođeni Njemac zaista za vrijeme drugog svjetskog rata trošio velike sume svog novca, samo da pomogne zakletim protivnicina njemačkog režima.

 

Steven Spielberg koristi sitne vinjete da pokaže šta su sve njegovi pretci, bili prisiljeni da trpe od strane Njemaca. Svaka od ovih kratkih scena je vješto implementirana u radnju filma i ne dozvoljava gledaocu emocionalno olakšanje. Vidimo alkoholisane naciste kako se zabavljaju, odsjecanjem pramenova kose ostarjelim jevrejima, ali i surovog SS oficira Amona Götha, koji ubija pripadnike Jevrejskog naroda, kad god mu se to prohtje. Brzo shvatamo da je gotovo svaka naredna scena teža od prethodne i da se autor ovog filma poistovjećuje sa svim patnjama, kojima su bili izloženi njegovi pretci. Spielberg koristi jecajuću violinu Itzhaka Perlmana i gradi svojevrsnu kulminaciju užasa u jednu od najemoticnijih scena filma, smještenu u takozvanom vozu holokausta. Treba pohvaliti veoma lijep epilog filma, u kojem preživjeli Schindlerovi Jevreji odaju počast preminulom Njemcu.

 

O zamjerkama Šindlerovoj listi je pomalo nezahvalno pa čak i neumjesno pričati, ali ih svakako treba pomenuti. Ako je vjerovati jednom popularnom mitu o Oskaru Schindleru, ovaj njemački ženskaroš je uglavnom ženske osobe stavljao na svoju listu, a takođe sav trud i značaj njegove supruge Emilie, je potpuno ignorisan.

 

Kasting glumaca je bezprijekorno odrađen. Liam Neeson pravi izvrsnu transformaciju od halapljivog biznismena do zabrinutog i dobronamjernog čovjeka, Ben Kingsley odlično skida smirenost i intelekt jervrejskog računovođe, a Ralph Fiennes je zaista briljantan u ulozi nacističkog sadiste. Treba pohvaliti još između ostalih i Caroline Goodall, Jonathana Sagalla i Embeth Davidtz.

 

Šindlerova lista je neupitno remek-djelo sedme umjetnosti i vječni podsjetnik na užase nacističkog režima.

By May be found at the following website: http://www.impawards.com/1993/schindlers_list.html, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=8261276

Kraljica pustinje (2015)

2 /4

Mnogi ljudi su vodili zaista zanimljive živote ali Holivud ne uspije uvijek da te iste živote prenese i prikaže na adekvatan način publici. Jedan od takvih primjera je epska biografska drama Kraljica pustinje (2015), reditelja Vernera Hercoga, koja govori o životu britanske autorke, diplomatkinje, istražiteljke i kartografa Gertrude Bel.   Ćerka bogatih britanskih roditelja Gertruda Bel (Nikol Kidman) napušta London i odlazi u Teheran kod svog ujaka. Tu se zaljubljuje...

Trajanje: 2015 . Rejting: PG-13 . Godina: 2015