Afrička kraljica

3 /4

Ocjena:

Pregleda:

165

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumica

Glumac

Reditelj, producent, scenarista, glumac i vizuelni umjetnik

Reditelj, producent, scenarista, glumac i vizuelni umjetnik

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

The African Queen

Godina:

1951

Žanrovi:

Romansa Drama Avantura

Trajanje:

1h 45min

Rejting:

PG

Bazirano na:

Knjiga Afrička kraljica autora C. S. Forestera

Zemlja:

Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski, njemački i svahili

Izdavačka kuća:

Horizon Pictures, Romulus Films

Studio:

United Artists (Sjedinjene Američke Države), Independent Film Distributors (Ujedinjeno Kraljevstvo)

Budžet:

1 milion američkih dolara

Zarada:

10,75 miliona američkih dolara

14.03.2000 16:10

        Britanski metodistički misionari Samjuel Sojer (Robert Morli) i njegova sestra Rouz (Katrin Hepbern) se nalaze u selu Kungu u Njemačkoj Istočnoj Africi na početku Prvog svjetskog rata. Osnovne životne potrepštine i poštu dobijaju od strane kanađanina Čarlija Alnuta (Hamfri Bogart), uz pomoć njegovog skromnog parobroda pod nazivom "Afrička kraljica". Čarli upozorava brata i sestru Sojer da je izbio rat između Njemačke i Velike Britanije, ali oni ipak odlučuju da ostanu u Kungu, gdje ubrzo stižu njemačke kolonijalne trupe, pale selo i primoravaju mještane da pristupe službi. Samjel dobija nekoliko teških udaraca, nakon njegove pobune protiv njemački vojnika i ubrzo nakon toga dobija groznicu i umire. Čarli pomaže Rouz da sahrani svoga brata a zatim se zajedno ukrcavaju na "Afričku kraljicu" i započinju svoju avanturu.

      Istaknuti američki režiser i scenarista Džon Hjuston je po mnogim kritičarima imao najplodniji period svoje karijere, krajem 40-ih i početkom pedesetih godina prošloga vijeka, kada je nizao jedan uspješan film za drugim. Nakon izvrsne avanturističke drame Blago Sijera Madre, uslijedili su noar drama Ostrvo Largo, film pljačke Džungla na asfaltu i ratna drama Crvena značka hrabrosti. Prosječni kako ljubitelj tako i kritičar filma je bio prosto prisiljen da pomisli da Hjuston prosto nije umio da pogriješi u tom vremenskom periodu. Da stvar bude još bolja, Hjuston nastavlja ovaj uspješan niz sa svojom ratnom avanturom Afrička kraljica, koju mnogi smatraju jednim od Hjustonovih najboljih filmova. Veliki majstor režije koristi sami uvod filma da prikaže početak jednog od najvećih ljudskih stradanja ikada, ali iz ugla siromašnih afričkih stanovnika. Način na koji Hjuston prekida mirni život metodistički misionara u Africi, ostavlja nelagodu i mračne misli kod publike, koje je svjesna masovnih ljudskih žrtava koje su tek usljedila. Svakako jedan od najvećih aduta Afričke kraljice je kasting dvoje možda najpoznatijih glumaca iz tog perioda, Hamfrija Bogarta, sa kojim je Hjuston započeo saradnju sa remek-djelom noar filma Malteški soko, i Ketrin Hepbern (Pogodi ko dolazi na večeru), koji čini zaista impresivan filmski duo. Rouzina galantnost ali i krhkost i ponos su odlično uparene sa Alnutovim sebičnim i drskim ponašanjem. Humora u filmu ima sasvim dovoljno i pored mračne tematike filma. Posebna pohvala ide scenama u kojima pomenuti dvojac nailazi na različite i nepredviđene probleme i prisiljen je da traži praktična i što je još važnije logična rješenja. Režiser Hjuston se u ovim dijelovima filma briljanto vodi načelom jednostavnosti i na taj način čini scene autentičnim. Mnoge dijelove ovog impozantnog putavanjea nećemo zaboraviti ni nakon nekoliko decenija od gledanja filma.

        Afrička kraljica je 1994. godine izabrana na čuvanje u američkom Nacionalnom filmskom registu, pri Kongresnoj bibliotieci, smatrajući ga kulturno, istorijski i estetski značajnim.

        Afrička kraljica uglavnom zaslužuje mogobrojne pohvale koje je dobila ali ipak nije jedan od najboljih Hjustonoh filmova.

Аутор: United Artists - https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81swIRkFbpL._SL1420_.jpg, Поштена употреба, https://sr.wikipedia.org/w/index.php?curid=1501554