Izvor fotografije:
By Published by The Minneapolis Tribune-photo from Warner Bros. - eBayfrontback, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37858916

Hemfri Bogart ( 1899 - 1957)

Glumac

Datum rođenja:

25.12.1899

Nadimak:

Nacionalnost:

Sjedinjene Američke Države

Zanimanje:

Glumac

Titula:

Zaštitni znak:

Jedan od najznačajnijih američkih glumaca dvadesetog vijeka

Česti saradnici:

Reditelji Džon Hjuston, Majkl Kertiz i Raul Volš

Legendarni američki glumac Hamfri Bogart (1899-1957) je jedan od najpoznatijih i najpopularnijih holivudskih glumaca u dvadesetom vijeku. Svjetsku slavu je stekao početkom četrdesetih godina kada je zaigrao u nekim od najznačajnijih filmova iz tog perioda. Zaigrao je glavnu ulogu u filmu Malteški soko koji se smatra za jedan od prvih velikih noar filmova i sa kojim je započeo saradnju sa američkim rediteljem Džonom Hjustonom. Odmah nakon toga pojavio se pored švedske ljepotice Ingrid Bergman u romantičnoj drami Kazablanka, koja je do današnjeg dana ostala jedna od najdražih holivudskih romansi i jedan od najpoznatijih američkih filmova. Bogartovo ime se 1999. godine našlo na samom vrhu liste Američkog Filmskog Instituta za najveću mušku filmsku zvjezdu klasičnog Holivuda, dok ga je čuveni časopis Entertainment Weekly proglasio najvećom filmskom legendom svih vremena.

 

"Postaću najveća filmska zvijezda koju je Holivud ikada vidio", izjavio je Bogat 1929. godine nakon što je potpisao ugovor sa filmskim studijom Foks.

 

Hemfri Bogart je karijeru počeo na Brodveju, da bih zatim zaigrao u dva kratka filma The Dancing Town iz 1928. godine i Broadway's Like That iz 1930. godine. Prvu ulogu u jednom dugometražnom filmu ostvario je u drami Uz rijeku iz 1930. godine, reditelja Džona Forda i to pored kolega Spensera Trejsija i Kler Lus. Nastavio je sa ulogama u filmovima Tri na meču, Okamenjena šuma, Crna legija, Obilježena, Ulica bez izlaza reditelja Vilijama Vajlera, Pobjeda nad tamom, Sahara, Približan položaj i Tamni prolaz. Takođe je započeo mnoge bitne saradnje za svoju dalju karijeru. Sa američkim rediteljem Majklom Kertizom započeo je saradnju sa filmom Kid Galahad iz 1937. godine, da bi zatim zajedno snimili filmove Anđeli garavih lica, Virdžinija Siti, Prolaz za Marselj i Mi nismo anđeli.

 

Svakako kruna njihove saradnje je film Kazablanka iz 1942. godine, kojeg Američki Filmski institut redovno uvrštava među najbolje američke filmove. Za ovu ulogu Bogart je dobio svoju prvu nominaciju za nagradu Oskar. Glumac je sa rediteljem Raulom Volšom snimio veoma cenjene kriminalističke i noar filmove Zavijajuće dvadesete, Oni voze noću i Visoka Sijera. Svakako najplodniju saradnju je ostvario sa američkim rediteljem Džonom Hjustonom sa kojim je u periodu od početka četrdesetih do sredine pedesetih snimio filmove Malteški soko, Preko Pacifika, Blago Sijera Madre, Ostrvo largo, Afrička kraljica i Udri đavola. Za ulogu u pomenutoj drami Afrička kraljica glumac je prvi i jedini put osvojio nagradu Oskar. Mnogi filmski kritičari i istoričari smatraju saradnju Bogarta i Hjustona za jednu od najvažnijih saradnji u istoriji Holivuda.

 

Upitan da opiše sebe, glumac je kratko odgovorio "Demokrata u politici, episkopalac po vaspitanju, a disident po raspoloženju".

 

Stekao se utisak da svaki reditelj koji jednom snimi film sa Hemfrijem Bogartom ne može odoliti a da ga ponovo ne angažuje. Popularni Bogi je sa rediteljem Hauardom Hoksom i glumicom Loren Bakol snimio odlične noar filmove Imati i nemati i Veliki san. Isto tako američki reditelj Vilijam Vajler ga je ponovo angažovao za film Časovi očaja, dok je sa rediteljem Edvardom Dmitrikom snimio filmove Pobuna na Kejnu i Lijeva ruka Boga. Za ulogu u pomenutoj ratnoj drami Pobuna na Kejnu, glumac je poslednji put nominovan za nagradu Oskar. Pored toga zaigrao je i u filmovima Sabrina reditelja Bilija Vajldera i Bosonoga kontesa reditelja Džozefa Lea Mankevica. Tokom svoje karijere igrao je najčešće glavne uloge i to osobe od velikog autoriteta, često kriminalce kojima ne želite da se zamjerite. Poslednju ulogu je odigrao u sportskoj drami Težak pad iz 1956. godine.

 

Njegove navodno poslednje riječi su bile: "Nisam trebao da pređem sa viskija na martini".

 

Ženio se čak četiri puta, a najduže vremena je proveo sa glumicom Loren Bakol, sa kojom je bio u braku od 1945. do njegove smrti 1957. godine i sa kojom je 1949. godine dobio sina Stivena Hamfrija Bogarta. Popularni Bogi je postao otac kada mu je bilo 49. godina.

 

Hamfri Bogart je jedan od najznačajnijih američkih glumaca dvadesetog vijeka i jedan od najpoznatijih i najvoljenijih žestokih momaka u filmu.

Pronađeno 1 filma ukupno

1951