Izvor fotografije:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Yul_Brynner_Anna_and_the_King_television_1972.JPG
Glumac
11.07.1920
Rusija, Amerika, Švajcarska
Glumac
Reditelji Antoan Litvak i Dž. Li Tompson
Glumac, pjevač, reditelj, producent, model, fotograf i scenarista Jul Briner (1920-1985) je bio jedan od najpopularnijih i najfascinantnijih glumaca u Holivudu u drugoj polovini 50-ih do kraja 60 godina dvadesetog vijeka. Prva asocijacija na ovog glumca je vjerovatno njegova ćelava glava, koja je u to vrijeme bila prava rijetkost među glumcima.
"Samo me oslovljavajte pristojnim i svježe obrijanim mongolskim dječkom", imao je običaj da kaže predstavnicima medija na pitanja o njegovom porijeklu.
Jul Briner je volio da zbunjuje medije šaljivim i netačnim izjavama o svom porijeklu. Zapravo je rođen u Rusiji, a imao je švajcarsko-njemačko, rusko, mongolsko i romsko porijeklo. Bio je naročito vezan za svoje romske korijene i 1977. godine imenovan je za počasnog predsjednika Internacionalne romske unije. Rođen je u bogatoj porodici zemljoposjednika da bi mu zatim većina imovine bila konfiskovana i nacionalizovana, tokom ruskog građanskog rata. Prvo je emigrirao u Kinu, zatim u Pariz, gdje je nastupao po pariškim klubovina pjevajući i svirajući, kao i u cirkusu kao akrobata. Teško povreda leđa tokom nastupa ga je primorala da odustane od posla akrobate i uzrokovala mu ovisnost o lijekovima protiv bolova. Probleme ovisnosti je uspio da riješi dugom terapijom u Švajcarskoj, da bi zatim nakon kraćeg ponovnog boravka u Kini, emigrirao u Ameriku. Njegova prva uloga je bila u pozorištu, u mjuziklu Kralj i ja, zbog koje je i obrijao glavu. Upravo je ova uloga tajlandskog monarha, kralja Mingkuta i danas njegova najpoznatija uloga u karijeri i reprizirao je u filmskoj verziji Kralj i ja iz 1965. godine, u kojoj glumi Debora Ker. Film je bio veliki bioskopski hit i donijeo Brineru njegovog prvog i jedinog Oskara.
Nakon što je dobio nagradu Oskar za najboljeg glumca, održao je veoma kratak govor: "Nadam se da ovo nije greška, jer je neću vratiti ni za šta na svijetu. Hvala vam puno".
Nakon uspjeha pozorišne predstave i kasnije filma Kralj i ja, Briner je nastupio u nizu epskih, istorijskih, kao i vestern filmova. Glumio je takođe u nekoliko ekranizacija ruskih klasika a gotovo uvijek je igrao osobe pd velikog autoriteta i velikog uticaja. Sarađivao je sa američkim rediteljem ruskog porijekla Antoanom Litvakom na filmovima Anastasija i Putovanje, kao i sa britanskim rediteljem Dž. Li Tompsonom na filmovima Taras Bulba i Kraljevi sunca. Treba još izdvojiti naslove Deset Božijih zapovjesti reditelja Sesila B. Demila, Braća Karamazov, Gusar i Solomon i kraljica Sabe. Jedna od njegovih najpoznatijih i najpopularnijih uloga je bila u vesternu Sedmorica veličanstvenih reditelja Džona Strudžisa, u kojoj su još zaigrali Stiv Makvin, Čarls Bronson, Ilaj Volak, Horst Buholc, Robert Von i Džejms Koburn. Jedinstven skup velikih glumaca je napravio odličan posao i rezultat je jedan od najpoznatijih američkih vestern filmovima 60-ih godina dvadesetog vijeka. Snimljen je i nastavak Povratak sedmorice veličanstvenih u kojem je jedino Briner zaigrao od originalne ekipe.
Brinera smo gledali i u filmovima Morituri, Trostruki krst reditelja Terensa Janga, The Double man reditelja Frenklina Dž. Šafnera i Pančo Vila jaše. Zaigrao je i u jednom od najpoznatijih i najskupljih jugoslovenskih filmova Bitka na Neretvi iz 1969. godine, reditelja Veljka Bulajića. Ovaj epski partizanski film je okupio neka od najpoznatiji evropskih i svjetskih imena poput glumaca Hardi Kriger, Franko Nero, Orson Vels i Sergej Bondarčuk, kojima su se pridružili naši glumci Milena Dravić, Ljubiša Samardžić i Velimir Bata Živojinović. Film je dobio nominaciju za nagradu Oskar u kategoriji najbolji strani film. Do kraja svoje karijere, Briner je uspio da zadrži dobru reputaciju i zaigrao je u naučnofantastičnim vesternu Zapadni svijet reditelja Majkla Krajtona, kao i u nastavku Futureworld.
"Ne pripadam školi glume koja šuta konzerve, nosi lopatu, češka se po ušima i cijepa majice. Danas je u filmovima vrlo malo pravih muškaraca. Ipak, biti pravi muškarac je najvažniji kvalitet koju glumac može ponuditi na ekranu", izjavio je glumac.
Jul Briner je harizmatična, svestrana i multi talentovana osoba, koja dominira svakim kadrom u kojem se zadesi, kao i jedna od najpoznatiji ćelavi glava u svijetu filma.
2h 55min
1969
2h 8min
1960