Operacija Svemir

3 /4

Ocjena:

Pregleda:

219

Izvorni naslov:

Moonraker

Godina:

1979

Trajanje:

2h 6min

Rejting:

PG

Raspoloženje:

špijunski_naučnofantastični

Bazirano na:

Knjiga Operacija Svemir (1955) autora Ijana Fleminga

Zemlja:

Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države, Francuska

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Eon Productions, Les Productions Artistes Associés

Studio:

United Artists

Budžet:

34 miliona američkih dolara

Zarada:

210.3 miliona američkih dolara

18.05.2001 15:21

Reditelj Luis Gilbert je nakon odlično obavljenog posla sa prethodnim nastavkom Špijun koji me volio (1977) očekivano dobio novu priliku da sjedne u rediteljsku stolicu, dok je glumac Rodžer Mur po četvrti put zaigrao ulogu tajnog agenta Džejmsa Bonda.

 

Agent Službe za tajnu obavještajnu djelatnost (MI6) Džejms Bond (Rodžer Mur) dobija zadatak od svog nadređenog M (Bernard Li) da provjeri dešavanja na svemirskoj stanici koja je u vlasništvu Huga Draksa (Majkl Lonsdejl). Na putu do stanice Bonda napada stari neprijatelj Zuba (Ričard Kil). Bond se otarasi Zube i upoznaje Huga Draksa i niegovog tjelohranitelja Čenga (Toširo Suga), ali i atraktivnu doktoricu Holi Gudhed (Lois Čajls).

 

Luis Gilbert je dobio zadatak da ovaj filmski serijal privremeno preseli u žanr naučne fantastike i za taj poduhvat je dobio budžet koji je dvostruko veći od budžeta za prethodni nastavak. Gilbert ponovo ne bježi od eksploatacijskog karaktera ovog nastavka, već se trudi da što bolje zabavi publiku sa onim što raspolože. Dok je Špijun koji me volio igrao na kartu popularnosti tadašnjih hitova kao što je Ajkula (1975) reditelja Stivena Spilberga, dotle Operacija Svemir šalje nedvosmisleno jasnu pozivnicu svim ljubiteljima naučne fantastike i filma Zvjezdani ratovi (1977). Gilbert pametno troši pare i ovaj nastavak, poput prethodnog, često seli sa jedne lokacije na drugu i ne dozvoljava publici da osjeti zamor. Gledamo festival u Riju, jurnjavu gondolama po kanalima Venecije, pa zatim jurnjavu čamcima kroz Amazon, ali i zanimljivu borbu na žičari, između agenta Bonda i negovog neprijatelja Zube. Zuba je postao jedan od najpoznatijih negativaca u ovom serijalu zahvaljujući prethodnom nastavku i za očekivati je bilo da ga ponovo vidimo. Novo iznenađenje nam priređuje njegov lik kada se zaljubljuje i počne da preispituje svoj posao.

 

Pohvale idu svakako i na račun talentovanog francuskog glumca Majkla Lonsdejla, koji je izvukao i više nego što se očekivalo od jednog čovjeka koji želi da iznova naseli planetu Zemlju. Donio je ovoj ulozi potrebnu dozu uglađenost i profinjenog ukusa, ali i nevjerovatne surovosti. To se prije svega odnosi na jednu scenu u kojoj Draks otpušta svoju radnicu, a zatim pušta pse na nju. Iako dio scena iz ovog filma ne možemo shvatiti previše ozbiljno, nude nam vid neobavezne zabave. Završni obračun je donekle zabavan, iako djeluje pomalo konfuzan.

 

Operacija Svemir predstavlja poslednji nastavak u kojem je zaigrao britanski glumac Bernard Li i koji je umro dvije godine kasnije. Li je igrao u ovom serijalu od njegovog početka i filma Doktor No (1962), u kojem je glavnu ulogu odigrao Šon Koneri.

 

Operacija Svemir je još jedan ugodan nastavak koji se može preporučiti ljubiteljima ovog serijala, iako će ljubitelji prethodnog nastavka biti vidno razočareni.

By https://sothebys-md.brightspotcdn.com/eb/3e/1f91d508484491d73604bcaf0b01/134.%20MOONRAKER%20BRITISH.jpg, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=37446871