Muškarci koji mrze žene

3 /4

Ocjena:

Pregleda:

344

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac, scenarista i reditelj

Glumac i producent

Glumica

Glumac i producent

Glumac

Reditelj, producent i scenarista

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

The Girl with the Dragon Tattoo

Godina:

2011

Trajanje:

2h 38min

Rejting:

R

Bazirano na:

Muškarci koji mrze žene, autor Stig Larson

Zemlja:

Švedska, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Columbia Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Scott Rudin Productions, Yellow Bird

Studio:

Sony Pictures Releasing

Budžet:

90 miliona američkih dolara

Zarada:

239.3 miliona američkih dolara

17.07.2017 15:44

Muškarci koji mrze žene je ekranizaciia istoimene knjige švedskog autora Stiga Larsona. Larsonova knjiga je postala svjetski bestseler i već je doživjela jednu veoma uspješnu ekranizaciju. Film Djevojka sa tetovažom zmaja (2009), danskog reditelja Nilsa Ardena Opleva, postao je veliki bioskopski hit širom svjeta i stekao veliku naklonost filmofila. Američki reditelj Dejvid Finčer je takođe poželio da okuša svoju sreću sa Larsonovom knjigom.

 

Štokholmski novinar Majkl Blumkvist (Danijel Krejg), ko-vlasnik novina Milenijum, je izgubio sudski spor protiv biznismena Hansa-Erika Venerštroma (Ulf Friberg). Haker i istraživač Lizeth Salander (Runi Mara) obavlja opsežnu provjeru Blumkvista, za poslovnog magnata Henrika Vangera (Kristofer Plamer). Vanger je zadovoljan dobijenim izvještajem i odmah nudi Blumkvist posao, da istraži nestanak njegove unuke Harijet, koji se desio prije četrdeset godina. Majkl Blumkvist pristaje da se odseli u Vangerovu vilu i da ispita njegovu mnogobrojnu familiju, od kojih većina rodbine ne govori međusobno.

 

Reditelj nove verzije Dejvid Finčer je studiozno pristupio snimanju ovog filma i zajedno sa scenaristom Stivenom Zalijanom je duga tri mjeseca analizirao Larsonovu knjigu. Trud se svakako isplatio, i dok Arden Opleva verzija polako budi interesovanje gledaoca, Finlerov film odmah grabi gledaoca za gušu i ne pušta ga do samog kraja. Finčer dobro koristi gomilu kratkih filmova, sa kojima se vraća u daleku prošlost, i upoznaje nas sa misterijom Harijetinog nestanka. Majkl Blumkvist dobija ponudu koju ne može da odbija i njegova istraga izvlači dio po dio informacija od članova porodice Vanger i on, zajedno sa gledaocima, polako rješava ovaj slučaj nestanka. Harijetin nestanak otvara dosta mogućnosti i veoma mali broj filmofila se može pohvaliti da je prije vremena upreo prst u krivca. Iako švedski akcenat kod glumaca nije baš najspretniji izbor, hemija između Blumkvista i Lizbet Salander je veoma dobra, i zanimljivo je vidjeti kako Lizbet polako spušta svoj gard i veže se za ovog novinara. Hladni predjeli Švedske, uhvaćeni kamerom Džefa Kronenveta, se odlično slažu sa turobnom i veoma teškom radnjom filma. Treba pohvaliti muziku Trenta Reznora i Atika Rosa i zanimljiv završetak filma, koji neće biti po svačijoj volji.

 

Danijel Krejg i Runi Mara dobro igraju dva uporna istraživača. Mara ne ponavlja bravuru Nomi Rapas, ali je svakako veoma uvjerljiva u ulozi asocijativne hakerke. Kristofer Plamer je veoma dobar kao ostarjeli poslovni magnat a treba pohvaliti uvijek zanimljivog Stelana Skarsgorda.

 

Muškarci koji mrze žene je neosporno inferioran Arden Oplevoj Djevojka sa tetovažom zmaja, ali je riječ o zaista kvalitetnom filmu koji zaslužuje svoje simpatizete i svoje mjesto pod suncem.

Поштена употреба, https://sr.wikipedia.org/w/index.php?curid=575474