Izvor fotografije:
By newspaper press photo, Rome, Italy - Book: Notorious, by Donald Spoto, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108258075

Roberto Roselini ( 1906 - 1977)

Reditelj, producent i scenarista

Datum rođenja:

08.05.1906

Nadimak:

Nacionalnost:

Italija

Zanimanje:

Reditelj, producent i scenarista

Titula:

Zaštitni znak:

Jedan od začetnika italijanskog neorealizam

Česti saradnici:

Glumice Silvija Mangano i Ingrid Bergman

Italijanski reditelj Roberto Roselini (1906-1977) je jedan od najznačajnijih italijanskih i evropskih reditelja, kao i jedan od glavnih predstavnika italijanskog neorealizma. Njegovi filmovi su uveliko uticali na francuski nouvelle vague pokret pedesetih i šezdesetih godina prošloga vijeka, kao i na mnoge reditelje poput Martina Skorsezea. Bio je braku sa švedskom glumicom Ingrid Bergman, sa kojom je dobio ćerku Izabelu Roselini, koja će napraviti zavidnu glumačku karijeru.

 

Roberto Roselini je rođen u Rimu i od malih nogu je zavolio filmove. Naime, njegov otac Anđolo Đuzepe Roselini je prvi otvorio bioskop u Italiji. Mladi Roselini je bio fasciniran ovim imaginarnim svijetom filma i već tad je odabrao svoje buduće zanimanje. Italija je odigrala veliki uticaj na sedmu umjetnost a Roselini će postati jedan od njenih najistaknutijih predstavnika.

 

Priliku da režira dobio je krajem tridesetih godina kada je snimio nekoliko kratkih filmova i jedan dokumentarni film, koji je nažalost izgubljen. Svoja najpoznatija djela je snimio odmah po završetku Drugog svjetskog rata i to često u saradnji sa prijateljem Federikom Felinijem. Roselini je snimio film Rim, otvoren grad (1945), koji je dobio veliku nagradu u Kanu, dok su scenaristi filma Serđo Amidei i Federiko Felini dobili nominaciju za nagradu Oskar za najbolji scenario. Roselini i Felini su dobili još jednu nominaciju za nagradu Oskar i to za scenario filma Paisan (1946). Roselini je tokom četrdesetih snimio filmove Germany Year Zero (1948) i L'Amore (1948).

 

Roselini je 1948. godine dobio jedno kratko ali zaista intrigantno pismo sljedećeg sadržaja: "Poštovani gospodine Roselini, vidjela sam vaše filmove Rim, otvoren grad i Paisan i uživala sam zaista. Ukoliko vam je potrebna švedska glumica koja govori engleski vrlo dobro, koja nije zaboravila njemački jezik, koju je teško razumjeti na francuskom, a koja na italijanskom zna reći samo ti amo, spremna sam doći i snimiti film sa vama, (potpis) Ingrid Bergman”. Roselini je pozvao ovu švedsku glumicu u Italiju kako bi snimili zajednički film.

 

Tokom snimanja filma Stromboli (1950) reditelj Roselini je imao ljubavnu aferu sa Bergman, koja je zatrudnila, iako su oboje već bili u braku. Izbio je međunarodni skandal. Roselini i Bergman su se zatim 1950. godine vjenčali i živjeli su sedam godina zajedno. Snimili su u tom periodu filmove Europa '51 (1952), Put u Italiju (1954), Strah (1954) i Joan of Arc at the Stake (1954).

 

Roselini je zatim ostavio Bergman zbog druge žene, Indijke Sonali Senroj Das Gupta, koju je upoznao kada je boravio u toj zemlji, na poziv premijera Indije Džavarhalala Nehrua, da pomogne obnovi njihove filmske industrije. Kada je čuo za Roselinijev novi skandal, premijer Nehru je morao da kaže reditelju da napusti zemlju.

 

Roselini je nastavio da snima filmove u Italiji sve do svoje smrti. Treba još pomenuti njegove naslove The flowers of St. Francis (1950) i Il genetale della rovere (1959).

 

"Ne želim da snimam lijepe filmove, želim da snimam korisne filmove", rekao je reditelj a zatim dodao "Trudim se da snimim realnost, ništa više".

 

Roberto Roselini je veoma značajan i veoma kvalitetan reditelj, čiji filmovi se i danas rado gledaju i analiziraju.

Pronađeno 0 filma ukupno