Izvor fotografije:
By Studio Publicity - [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82084732

Montgomeri Klif ( 1920 - 1966)

Glumac

Datum rođenja:

17.10.1920

Nadimak:

Nacionalnost:

Sjedinjene Američke Države

Zanimanje:

Glumac

Titula:

Zaštitni znak:

Jedan od najboljih i najpopularnijih glumaca u Holivudu sredinom prošloga vijeka

Česti saradnici:

Reditelji Džon Hjuston i Fred Zineman i glumica Elizabet Tejlor

Američki glumac Montgomeri Klift (1920-1966) je jedan od najboljih i najpopularnijih glumaca u Holivudu sredinom prošloga vijeka. Klift je uz kolege Marlona Branda i Džejmsa Dina važio za jednog od najvećih idola mladih ljudi širom svijeta i reditelji tog vremena prosto nisu znali koga bi od njih trojice prije voljeli da vide u svom filmu. Klift je ostvario uspješnu saradnju sa jednom od najvećih filmskih diva prošloga vijeka Elizabet Tejlor. Tokom svoje karijere Klift je odigrao samo osamnaest filmskih uloga, ali je uspio da ostavi veoma dubok trag u Holivudu. Čak četiri puta je nominovan za nagradu Oskar. Njegova karijera je mogla biti još uspješnija, ali su ga zadesile mnoge životne nedaće.

 

"Rekao sam im da želim sam da biram svoje scenarije i svoje reditelje. 'Ali dušo', rekli su, 'napravićeš mnogo grešaka'. A ja sam im na to rekao: 'Vi ne razumjete, ja želim da budem slobodan da mogu to da uradim", izjavio je Klift na početku svoje karijere.

 

Montgomeri Klift je svoju prvu filmsku ulogu ostvario u filmu Potraga (1948), reditelja Freda Zinemana. Pružio je zaista emotivnan portret američkog vojnika koji pomaže mladom Čehu da pronađe svoju majku u poslijeratnom Berlinu. Odmah je pokazao da je materijal za velike projekte. Pored izuzetnog talenta zračio je velikom harizmom i to onom od koje su satkane velike filmske zvijezde. Za ovu ulogu dobio je svoju prvu nominaciju za nagradu Oskar. Klift i reditelj Zineman su ponovi sarađivali u ratnom filmu Odavde do vječnosti (1954), zbog kojeg je glumac ponovo dobio nominovan za nagradu Oskar.

 

Publika je naročito voljela da ga gleda u društvu holivudske ljepotice Elizabet Tejlor, sa kojom je snimio filmove Mjesto pod suncem (1951) reditelja Džordža Stivensa, Drvo života (1957) i Iznenada, prošlog ljeta (1959) reditelja Džozefa L. Mankevica.

 

Klift je zaigrao i u filmova Crvena rijeka (1948) reditelja Hauarda Hoksa, Priznajem (1953) reditelja Alfreda Hičkoka, Mladi lavovi (1958), Usamljena srca (1958) i Divlja Rijeka (1960).

 

"Gledao sam sebe u filmu Crvena rijeka i znao sam da ću biti poznat, pa sam odlučio da se poslednji put anonimno napijem", našalio se glumac.

 

Tokom snimanja filma Drvo života Klift je doživio tešku saobraćajnu nesreću u kojoj je zadobio teške pvrede glave i zbog koje je morao da se podvrgne plastičnoj hirurgiji. Operacija je uspješno završila ali glumac više nije mogao značajno da pomjera svoju lijevu stranu lica. Počeo je da trpi velike bolove i uslijedio je veoma težak period njegovog života. Utjehu od bola je tražio u različitim tabletama i alkoholu. Uprkos teškom zdravstvenom stanju nastavio je da igra u filmovima i po riječima svojih kolega uvijek je davao svoj maksimum u tom trenutku. Čuveni engleski pank bend The Clash je glumcu posvetio pjesmu The Right Profile, koja govori o njegovom teškom životu nakon saobraćajne operacije.

 

Veoma plodnu saradnju je ostvario sa američkim rediteljem Džonom Hjustonom, sa kojim je snimio filmove Neprilagođeni (1961) i Frojd (1962). Reditelj Hjuston je razvio gotovo očinske simpatije prema ozlojeđenom glumcu, ali je isti tako od njega zahtjevao da pokaže šta zaista umije.

 

Zapaženu ulogu je odigrao u filmu Nirnberški proces (1961) reditelja Stenlija Krejmera i zaradio još jednu nominaciju za nagradu Oskar, dok je poslednju ulogu odigrao u trileru Prebijeg (1966).

 

Tokom njegovog poslednjeg zabilježenog intervjua, upitan da li želi da pogleda jedan od svojih filmova na televiziji, odgovorio je: "Apsolutno ne!".

Pronađeno 1 filma ukupno

1953