Izvor fotografije:
[[File:RichardAttenborough07TIFF.jpg|thumb|RichardAttenborough07TIFF|alt=RichardAttenborough07TIFF.jpg]]
Glumac, reditelj i preduzetnik
29.08.1923
Ujedinjeno Kraljevstvo
Glumac, reditelj i preduzetnik
Reditelji Džoun Boulting, Stiven Spilberg i Oto Preminger
Engleski glumac, reditelj, producent i preduzetnik Ričard Atenboro (1923-2014) je ljubiteljima filma prvenstveno poznat po ulozi bogatog biznismena Džona Hamonda u načnofantastičnom hitu Park iz doba jure iz 1993. godine, reditelja Stivena Spilberga. Hamond uz pomoć tima naučnika uspijeva nemoguće, da kreirao park koji naseljava davno izumrlim dinosaurusima. Glumac je veoma dobro odigrao čovjeka koji nije ni svjestan posljedica svojih postupaka i dešavanja koji slijede. Pojavio se nekoliko godina kasnije i u nastavku Park iz doba Jure: Izgubljeni svijet.
Ričard Atenboro je prvu ulogu zabilježio još 1942. godine u ratnoj drami U kojoj služimo, koju su režirali Dejvid Lin i Noel Kauard. Uslijedile je zatim duga saradnja sa engleskim rediteljem Džonom Boultingom na filmovima Brajton Rok, Magična kutija, Private's Progress i U redu sam, Džek. Odigrao je uloge i u filmovima Pitanje života i smrti, The Angry Silence, Za igru je potrebno dvoje i Duga noć.
Svoj značajan doprinos je dao ratnoj drami Veliko bjekstvo iz 1963. godine, u kojoj igra legendarna glumačka postava koju predvode Stiv Makvin, Džejms Garner, Čarls Bronson, Džejms Koburn i Donald Plezans. Treba izdvojiti nezaboravanu scenu u kojoj zajedno sa zemljakom Makdonaldom, kojeg igra glumac Gordon Džekson, nailaze na njemačku patrolu, prilikom bjekstva iz vojnog logora. Dvojica zatvorenika pokazuju falsifikovane dokumente i obezbjeđuju ulazak u autobus, da bi ih zatim jedan Njemac nadmudrio pozdravom na engleskom jeziku, na koji su nesmotreno odgovorili i na taj način se odali.
Atenboro je imao saradnju sa austro-ugarskim rediteljem Otoom Premingerom na filmovima Rouzbad i Ljudski faktor. Takođe je dobre uloge odigrao u filmovima Seansa jednog kišnog popodneva reditelja Brajana Forbsa, Feniksov let reditelja Roberta Oldriča, Zrna pijeska reditelja Roberta Vajza, Doktor Dulitl, 10 Rillington Place, Deset malih Indijanaca, Branigan, Čudo u 34. ulici, Hamlet i Elizabeta.
Atenboro je veliki uspjeh zabilježio i kao reditelj i to sa filmovima O, kakav divan rat, Operacija Market garden, Magija, Gandi, Plesači prvog reda, Vapaj za slobodom, Čaplin, Zemlja sjenki, U ljubavi i ratu, Siva sova i Ljubav, rat i prsten. Za promenuti biografski film Gandi iz 1982. godine, nagrađen je nagradama Oskar za najboljeg reditelja i za najbolji film.
"Vjerujem da su nam potrebni heroji, vjerujem da su nam potrebni određeni ljudi po kojima možemo mjeriti vlastite nedostatke", izjavio je Atenboro.
Ričard Atenboro je podjednako uspješan bio ispred, kao i iza kamere i to u različitim filmskim žanrovima. Zaslužio je više pažnje i značajnije mjesto u svijetu filma.