Zeleni vitez
2 /4
Ocjena:
Pregleda:
308
Glavni glumci
Pogledaj sve glumceGlumac
Glumac
Glumica i producentkinja
Glumci
Pogledaj sve glumceGlumac
Reditelji
Pogledaj sve rediteljeScenaristi
Pogledaj sve scenaristeProducenti
Pogledaj sve preducenteMuzički kompozitori
Pogledaj sve kompozitoreDirektori fotografije
Pogledaj sve direktoreIzvorni naslov:
The Green Knight
Godina:
2021
Trajanje:
2h 10min
Rejting:
R
Bazirano na:
Roman Ser Gavin i Zeleni vitez nepoznatog autora
Zemlja:
Sjedinjene Američke Države, Kanada
Jezik:
Engleski
Izdavačka kuća:
A24, Ley Line Entertainment, BRON Studios, Wild Atlantic Pictures, Sailor Bear
Studio:
A24
Budžet:
15 miliona američkih dolara
Zarada:
18.9 miliona američkih dolara
22.05.2022 14:22
Srednjovekovni viteški roman Ser Gavin i Zeleni vitez je nekoliko puta ekranizovan, ali ne sa naročito velikim uspjehom. Bolji poznavaoci filma vjerovarno znaju bar jedan od naslova Gavin i Zeleni vitez (1973), Legenda o Ser Gavinu i Zelenom vitezu (1984) i Gavin i Zeleni vitez (1991). Američki reditelj Dejvid Lauri se odlučio za novu ekranizaciju ove knjige, a za glavnu ulogu je izabrao britanskog glumca Deva Pastela.
Tokom Božićnog jutra kralj Artur (Šon Haris) poziva svog nećaka i viteza Gavina (Dev Patel) da se pridruži Okruglom stolu, na kojem nema isticanja i na kojem su svi jednaki. Za to vrijeme, Gavinova majka izvodi magijski obred i priziva Zelenog viteza (Ralf Ajneson), koji dolazi pred Okrugli sto i postavlja izazov pred sve pristne vitezove. Naime, ko god zada udarac Zelenom vitezu dobiće njegovu Zelenu sekiru, ali će nakon tačno godinu dana morati da otputuje u Zelenu kapelu, gdje će primiti isti takav udarac od Zelenog viteza. Gavin prihvata izazov.
Reditelj Dejvid Lauri pravi efektan uvod u kojem nam stavlja do znanja da ovo nije priča o kralju Arturu i vitezovima okruglog stola i da ovdje nećemo vidjeti dječaka koji je izvukao mač iz kamena. Lauri odmah zatim počinje sa pričanjem svoje priče i uz put nam dozvoljava da bolje upoznamo ovaj nestvarni svijet. Relativno dobro miješa fikciju sa realnošću, iako joj ponekad daje preveliku primjesu umjetničkog filma. Inspiraciju je vjerovarno pronašao u filmovima Ekskalibur (1981) reditelja Džona Burmana i Vilou (1988) reditelja Rona Hauarda. Lauri naglašava pitanje odbrane časti u intrigantnom početku, koji nas hvata nespremne, ili bar one koji nisu upoznati sa ovom pričom. Dobar posao pravi glavni glumac Dev Patel, koji pokazuje mentalnu snagu koja je potrebna da se prebrode mnogobrojne nevolje.
Lauri i američki direktor fotografije Endru Droz Palermo su skloni različitim eksperimentima i odvažno se igraju sa veoma dugačkim kadrovima. Svako naredno poglavlje ima sopstveni naziv i drugačije je od prethodnog. Publika se često pita da li su scene koje gledaju stvarne ili samo posljedica halucinacije glavnog junaka. Gavinovo epsko putovanje ima zanimljivih momenta ali na kraju ne uspijeva da nas potpuno oduševi. Likovi nisu naročito zanimljivi i relativno ih brzo zaboravljamo. Vidimo dosta zanimljivih epizoda i dosta simbolike, ali željeli bi da bolje razumijemo neke od ovih scena. To se između ostalog odnosi na scene u kojima vidimo veliki broj džinovima, koji su možda samo halucinacija glavnog junaka izazvana gljivama koje je pojeo. Lauri se lično oglasio i rekao da je inspiraciju za ove scene pronašao u samoj knjizi kao i u velškoj tradiciji. Bolji poznavaoci filma će vjerovatno primjetiti da je završnica ovog filma inspirisana epskom religijskom dramom Posljednje Hristovo iskušenje (1988), reditelja Martina Skorsezea, u kojoj glavnu ulogu igra Vilem Defo.
Zeleni vitez je zanimljiv film koji je u mnogo čemu nadmašio svoje prethodnike, ali koji se ipak ne može nositi sa najistaknutijim predstavnicima srednjovekovnih fantazija.
By Studio and or Graphic Artist - Can be obtained from film's distributor., Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=63091746