Mračne sjenke
2 /4
Ocjena:
Pregleda:
251
Glavni glumci
Pogledaj sve glumceGlumica i producentkinja
Glumica i producentkinja
Glumica i model
Glumac, producent i muzičar
Glumci
Pogledaj sve glumceGlumac, autor i pjevač
Reditelji
Pogledaj sve rediteljeScenaristi
Pogledaj sve scenaristeProducenti
Pogledaj sve preducenteGlumac, producent i muzičar
Muzički kompozitori
Pogledaj sve kompozitoreDirektori fotografije
Pogledaj sve direktoreIzvorni naslov:
Dark Shadows
Godina:
2012
Trajanje:
1h 53min
Rejting:
PG-13
Raspoloženje:
mračna_fantazija
Bazirano na:
Televizijska serija Mračne sjenke (1966-1971)
Zemlja:
Sjedinjene Američke Države, Australija
Jezik:
Engleski
Izdavačka kuća:
Village Roadshow Pictures, Infinitum Nihil, GK Films, The Zanuck Company
Studio:
Warner Bros. Pictures (Sjedinjene Američke Države), Roadshow Entertainment (Australija)
Budžet:
150 miliona američkih dolara
Zarada:
245.5 miliona američkih dolara
Tagovi:
01.11.2016 14:55
Gotska televizijska serija Mračne sjenke (1966-1971) se bavila duhovima, vukodlacima i zombijima i brzo je pronašla svoj put do odabrane publike. Veliku popularnost je doživjela kada se u njoj pojavio vampir Barnabas Kolins (Džonatan Frid). Serija je doživjela nekoliko novih verzija, kao i niz nastavaka u obliku dugometražnih filmova. Red je došao i na cjenjenog američkog reditelja Tima Bartona, koji je za ulogu Barnabasa angažovao svog starog saradnika Džonija Depa.
Tokom 1972. godine Megi Evans (Bela Hitkot) se predstavlja kao Viktorija Vinters i dolazi da radi kao guvernanata u zamk Kolinvud, u kojem žive Elizabet (Mišel Fajfer) i njena ćerka tinejdžerka Kerolin (Kloi Grejs Morec). Pored njih tu su još Elizabetin brat Rodžer (Džoni Li Miler) i njegov sin Dejvid (Guliver Mekgri). Viktorija primjećuje mnoge čudne pojave u ovoj kući ali ne reaguje na njih. Za to vrijeme na slobodu dolazi vampir Barnabas Kolins (Džoni Dep), koji želi da vrati ugled porodici Kolins. To prije svega smeta vještici Anđelik Bušar (Eva Grin), koja ne može da oprosti Baranabasu za njegove postupke iz davne prošlosti.
Reditelj Tim Barton je već nebrojeno puta pokazao da mu fantastični, nestvarni svijetovi zaista odgovaraju jer upravo u njima dobija priliku da pokaže svoj raskošni talenat. Barton pravi brz i dinamičan uvod, koji objašnjava niz bizarnih događaja u dvorcu Kolinvud, da bi zatim sa francuskim direktorom fotografije Brunom Delbonelom prikazao taj isti dvorac kao jedno vizuelno impozantno mjesto. Ogromne i zapuštene prostorije uglavnom izazivaju tužne emocije, dok skrivene prostorije izgledaju zaista zanimljivo i prosto bude maštu publike. Treba svakako pohvaliti scenu u kojoj tek zaposlena guvernanta ugleda duha, koji baca svjetlost na prostorije kroz koje prolazi i koji zatim prosto nestane. Ove scene su vizuelno zaista lijepe.
Problem ovoga filma je što sama priča nije naročito zanimljiva, kao ni njeni likovi. To uključuje i lik Barnabasa Kolinsa, kojeg igra talentovani Džoni Dep i koji, kao ni sam film, nije naročito smiješan, niti je strašan. Zanimljivo je, bar donekle vidjeti ovog vampira koji pokušava da se uklopi u novi, moderni svijet i koji ponekad vrijeme provodi sa grupom hipija, ali ove scene ne uspjevaju da poprave ukupni utisak. Scenario Seta Grejam-Smita ne posvećuje dovoljno pažnje likovima, koji djeluju uglavnom neinspirativni i stičemo utisak da smo ih već mnogo puta vidjeli. To se odnosi i na lik Anđelik Bušar, koju tumači zanosna francuska glumica Eva Grin i koja ne uspjeva da bude adekvatan protivnik za Barnabasa. Scene između njih dvoje donose malo humora ali prosto premalo napetosti i uzbuđenja. Zanimljivo je bar na kratko vidjeti glumca Džonatana Frida, koji je igrao Barnabasa u originalnoj seriji, kao i američkog muzičara Alisa Kupera, koji se zbog svog imidža dobro uklapio u ovaj filmski svijet.
Pored svega toga, film Mračne sjenke je uspio da ispiše stranice filmske istorije. Engleski glumac Kristofer Li je u ovom filmu zabilježio 200. po redu ulogu, dok je ovo posljednji film koji potpisuje američki producent Ričard D. Zanuk.
Mračne sjenke je na kraju samo prosječan holivudski film, od kojeg se ipak više očekivalo.
Аутор: Извор (ККНС4), Fair use, https://sr.wikipedia.org/w/index.php?curid=4270409