Zeleni Fenjer

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

425

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac, scenarista, reditelj, producent i muzičar

Glumac, producent, komičar i biznismen

Glumac

Reditelj i producent

Producent i scenarista

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Green Lantern

Godina:

2011

Trajanje:

1h 54min

Rejting:

PG-13

Bazirano na:

Strip Zeleni Fenjer, DC Comics

Zemlja:

Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

DC Entertainment, De Line Pictures

Studio:

Warner Bros. Pictures

Budžet:

200 miliona američkih dolara

Zarada:

220 miliona američkih dolara

19.02.2018 12:49

Zelena Svjetiljka je američki strip koji prati malu grupu super-junaka koji se bore protiv sila zla uz pomoć prstena koji svako od njih posjeduje i koji ima izuzetne moći. Iako dosta Evropljana nikada nije čulo za Zelenu Svjetiljku, zapravo je riječ je o jednom od najdugovječnijih američkih stripova iz izdavačke kuće DC Comics i njegova ekranizacija se godinama željno čekala.

 

Grupa vanzemaljskih bića se već dugi niz godina brine o sigurnosti cijele galaksije, koji su podjelili na sektore i zadužili im po jednog čuvara za svaki sektor, kojeg zovu Zelena Svjetiljka. Kada se jedan od ovih Čuvara Galaksije, teško povrjeđen sruši na planetu Zemlju, on naređuje svom prstenu moći da mu pronađe vjernog nasljednika. Izbor pada na testnog pilota Hala Džordana (Rajan Rejnolds), koji izgovara zakletvu prstenu moći i koji odmah zatim dospjeva na planetu Oa, gdje upoznaje dugogodišnje Čuvare galaksije, Tomar-Rea (Džefri Raš), Kiloboga (Majkl Klark Dankan) i vođu ovog korpusa Sinestra (Mark Strong). Nakon kratke početne obuke Džordan se vraća na planetu Zemlju, gdje senator Robert Hamond (Tim Robins) poziva svog sina, naučnika Hektora Hamonda (Piter Sarsgard), u tajno vladino postrojenje da obavi autopsiju nad tjelom preminulog Čuvara galaksije. Autopsiju nadgleda Dr. Amanda Voler (Andžela Baset).

 

Danas zvuči gotovo nevjerovatno, ali ekranizacija ovog stripa je ušla u fazu razvoja još daleke 1997. godine. Nakon nekoliko promjena, na mjesto režisera je doveden Novozelanđanin specijalizovan uglavnom za bondijade, Martin Kembel, koji se sasvim dobro snašao prilikom prebacivanja sličica iz ovog stripa na veliko platno, ali nije uspio da na ovom filmu ostavi sopstveni pečat, koji bi se izborio sa gomilom CGI efekta i isuviše poznatom i predvidljivom pričom. Činjenica da je čak četvorica scenarista radila na filmu ne pomaže mnogo. Pored Grega Berlantija i Marka Gugenhajma, koji će kasnije postati uspješni filmski producenti i kreatori i scenaristi popularnih stripovskih serija poput Munje, Strele, Džesike Džons i Derdevila, tu su Majkl Grin, koji će takođe kasnije doprinjeti mnogim beoma uspješnim filmova i Majkl Goldenberg.

 

Početak filma u kojem vidimo kako je nemarni pilot Hal Džordan postao jedan od čuvara Zelene Svetiljke, je tehnički korektno odrađen, ali opet, neće naročito oduševiti sve one kojima je dobro poznat šablon ovakvih filmova. Istog trenutka kada otac daje svoju jaknu mladom sinu Halu i uđe u avion, znamo da će nešto poći po zlu. Takođe znamo da će mladog Hala ova slika eksplodirajućeg aviona progoniti do kraja života i da će i on sam postati pilot. Hal je naravno neodgovoran i buntovan pilot koji rijetko kad sluša svoje nadređene ili svog partnera na poslu. Hal takođe nije spreman da se uhvati u koštac sa životnim problemima i on maksimalno izbjegava životne obaveze. Zelena Svjetiljka se zapravo može shvatiti kao previše dobro poznata priča o sazrjevanju nemarnog glavnog junaka, kojeg, u ovom slučaju, dobijanje prstena moći, mjenja iz korjena. Halova prijateljica i ko-pilotkinja Kerol Feris je tu da ga podsjeti na važnost ovog velikog životnog koraka. Zelena Svjetiljka je predvidljiv film kojeg ne treba mnogo kriviti zbog toga, i koji se trudi da iscjedi maksimalno humora iz svake situacije i da zabavi publiku. Scene Halovog treninga u kojima navikava na svoje moći su relativno zabavne, kao i humorne scene u kojima Hal pokušava da ubjedi svog najboljeg prijatelja i štrebera da je on zapravo super-junak. Situacija se malo popravlja u takozvanoj razradi filma, dok je zaključak odnosno veliki završni obračun filma, zanimljiv iako nije naročito napet.

 

Zelena Svjetiljka je navodno trebao da bude prva filmska trilogija iz DC Comics stripovskog univerzuma, što djelimično potvrđuje ubačena scena tokom odjavne špice filma, u kojoj vidimo žuti prsten straha i Sinestra koji postaje korumpiran njegovo tamnom moći. Nastavci nisu snimljeni jer je ovaj film podbacio na bioskopski blagajnama, uglavnom razočarao fanove stripa i naišao na osudu kritičara.

 

Rajan Rejnolds se dobro snašao kao nosač velike moći, Blejk Lajvli je uvjerljiva kao uzorna pilotkinja, a treba pohvaliti pouzdanog Marka Stronga kojeg nije lako poznati pod debelom maskom, Andželu Baset i Tima Robinsa. Piter Sarsgard nije naročito uspješan kao negativac filma, ali više zbog odluka režisera i scenarista ovog filma, nego zbog samog glumca.

 

Zelena svjetiljka je razočarvajuća ali ipak gledljiva ekranizacija stripa koja može pružiti dva sata solidne zabave, ali koja je, isto tako, zasluženo brzo pala u drugi plan.

By Green Lantern Movie Poster (#13 of 20) - IMP Awards, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=29679814