Ispovjedaonica straha

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

231

Izvorni naslov:

The Rosary Murders

Godina:

1987

Trajanje:

1h 45min

Rejting:

R

Raspoloženje:

kriminalistički_misterija

Bazirano na:

Knjiga Ispovjedaonica straha (1978) autor Vilijam Ksavijer Kincl

Zemlja:

Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

The Samuel Goldwyn Company

Studio:

New Line Cinema

Zarada:

1.7 miliona američkih dolara

10.08.2023 11:48

Amerikanac Vilijam Ksavijer Kincl, bivši sveštenik, napisao je niz knjiga u kojima glavnu ulogu igra sveštenik Robert Kesler. Prva u serijalu od čak 24 knjige je Ispovjedaonica straha (1978).

 

U katoličkoj parohiji u Detroitu dešava se niz ubistva, u kojima su žrtve sveštenici i časne sestre, nakon kojih nepoznati počinitelj ostavlja crnu krunicu u rukama žrtava. Novinarka Pet Lenon (Belinda Bauer) se sprijatelji sa sveštenikom Robertom Keslerom (Donald Saderlend), koji je takođe jedno vrijeme radio kao novinar. Keslera zatim u ispovjedaonici šokira nepoznat čovjek koji tvrdi da je on ubica i koji okrivljuje crkvu za smrt svoje trogodišnje ćerke. Sveštenik se nalazi u velikoj neprilici jer ne smije nikome da priča o ovim riječima, dok strahuje za svoj život i za život ljudi oko njega.

 

Američki reditelj Fred Volton (Kad stranac pozove, Prvi april) je imao prethodno iskustvo sa horor filmovima i to iskustvo mu je svakako pomoglo prilikom snimanja filma Ispovjedaonica straha. Volton pokazuje veliku staloženost na početku dok gradi atmosferu filma, da bi nas zatim uhvatio nespremne prikazom prvog ubistva. Zajedno sa direktorom fotografije Dejvidom Golijom i muzičkim kompozitorima Bobijem Laurelom i Donom Sebeskim, snimaju jednu intrigantnu scenu ubistva, u kojoj apostrof stavljaju na široke kadrove, koji žrtvu posmatraju iz daljine i to kroz prozor njene sobe. Bolji poznavaoci filma će vjerovatno prepoznati sličnosti sa horor filmom Psiho (1960), reditelja Alfreda Hičkoka, ali će ipak znati da cjene ove scene i neke druge.

 

Pored toga, reditelj Volton i čuveni američki scenarista Elmore Leonard prave dobar posao, bar u prvom dijelu filma i publika shvata tešku dilemu kroz koju prolazi sveštenik Robert Kesler, kojeg veoma dobro igra Donald Saderlend. Takođe interakcija između Keslera i novinarke Lenon je veoma zanimljiva i emocije koje se rađaju između njih su iskrene i uvjerljive. Pohvale idu i na račun same istrage koju sprovodi sveštenik Kesler u potrazi za ubicom, koja ima dosta jednostavnih i logičnih poteza. Snimanje je obavljeno na lokaciji i to baš u Detroitu, što je još jedan plus za ovaj film. Međutim reditelj Volton ipak ne uspjeva da ostavi dublji trag u žanru.

 

Kako film odmiče, ubistva postaju previše učestala i Ispovjedaonica straha sve više počinje da liči na prosječan holivudski horor film. Ubica je uvijek bar jedan korak ispred sveštenika Keslera i data mu je gotovo nadljudska pronicljivost i sposobnost, što uglavnom čini ovaj film neuvjerljivim. Čak ni pouzdani karakterni glumac Čarls Derning ne uspjeva da izdigne ovaj filma daleko iznad prosjeka. Na kraju shvatamo da će ostati neodgovoreno pitanje, kako bi izgledali i ostali naslovi iz pera Vilijama Ksavijera Kincla, da su doživjeli svoju ekranizuju.

 

Ispovjedaonica straha zaslužuje preporuku zbog mnogih zanimljivih ideja, iako je završni dio filma razočarenje.

By Impawards, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=12468333