Gluvarenje

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

419

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac, operski pjevač, biznismen, pisac i skulptor

Glumica

Glumac, reditelj i producent

Glumac i komičar

Glumac

Reditelj, producent i scenarista

Reditelj, producent i scenarista

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Muzičar, aranžer, tekstopisac, kompozitor i producent

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Cruising

Godina:

1980

Trajanje:

1h 42min

Rejting:

R

Raspoloženje:

kriminalistički_triler

Bazirano na:

Gluvarenje (1970) autor Džerald Voker

Zemlja:

Sjeidnjene Američke Države, Zapadna Njemačka

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

CiP-Europaische Treuhand, Lorimar Film Entertainment

Studio:

United Artists

Budžet:

11 miliona američkih dolara

Zarada:

19.8 miliona američkih dolara

17.09.2023 10:36

Američki reditelj Vilijam Fridkin je svakako jedan od reditelja koji su obilježili sedamdesete godine prošloga vijeka i zbog toga su očekivanja ljubitelja filma bila zaista velika kada je najavio svoj novi naslov Gluvarenje i kada je objavio da glavnu ulogu igra čuveni američki glumac Al Paćino. Nažalost, publika je uglavnom razočarana i zgrožena napuštala bioskopske sale, da bi se reputacija filma vremenom ipak malo poboljšala.

 

Policijski kapetan Edelson (Pol Sorvino) predlaže mladom policajcu Stivu Bernsu (Al Paćino) da prihvati posao prikrivenog istražioca i da počne da posjećuje homoseksualne njujorške klubove, kako bi pronašao ubicu koji se krije u ovoj kontraverznoj zajednici. Berns pristaje na ovu ponudu i odlučuje da ništa o tome ne govori svojoj djevojci Nensi Gejts (Karen Alen). Iznajmljuje stan i upoznaje komšiju pisca Teda Bejlija (Don Skardino), koji je homoseksualac. Bejli se žali Toniju na svog ljubomornog momka Gregorija (Džejms Remar). Berns započinje svoju istragu ali već nakon nekoliko odlazaka u ovu gej zajednicu shvata da je pristao na jedan zaista težak i opasan posao.

 

Reditelj Vilijam Fridkin nikada nije bježao od kontraverznog materijala, nego ga je isti privlačio poput snažnog magneta. Već na samom početku filma, Fridkin nas upozorava, da sadržaj koji slijedi nije za osjetljiviju publiku. Scena u kojoj vidimo otkinutu čovječiju ruku kako pluta njujorškom rijekom Hadson, može se shvatiti kao svojevrsna posveta filmu Tjelesna straža (1961) reditelja Akire Kurosave. Ukoliko se oglušimo na njegovo upozorenje, Fridkin nas dočekuje sa jezivom scenom ubistva, koja je možda poslužila kao inspiracija za slično ubistvo u filmu Zodijak (2007) reditelja Dejvida Finčera.

 

Reditelj Vilijam Fridkin je obavio opsežno istraživanje njujorške gej zajednice, što se i vidi. Prikazi noćnih klubova koje posjećuju homoseksualci sa sadomazohističkim sklonosti će vjerovatno ostaviti dubok, ako ne i trajan utisak na publiku. Strah za glavnog junaka filma je stalno prisutna i stičemo utisak da bi ubica mogao biti svaki stranac koji pogleda prikrivenog policajca Stiva Bernsa. Fridkin se isto tako već dotakao teme homoseksualnosti i to u filmu The Boys in the Band (1970). Rijetki su autori koji se dotiču ove kontraverzne teme, a još manje oni koji se istoj vraćaju. Pored toga, Gluvarenje je snimljen u periodu neposredno prije izbijanja epidemije spolno prenosivih bolesti u Americi, nakon čega ovakve filmove više nismo mogli vidjeti na bioskopskom repertoaru. Zato što prikazuje jedno davno prošlo i zaboravljeno vrijeme, Gluvarenje se može nazvati donekle značajnim filmom.

 

Fridkin se sa razlogom koncentriše na svog glavnog junaka, koji nije svjestan težine zadatka kojeg je olako prihvatio. Glumac Al Paćino pravi veoma dobru transformaciju od mladog i naivnog policajca do rastrojenog i bjesnog čovjeka, čiji posao utiče na njegov život i na njegovu vezu sa djevojkom. Paćino je uglavnom suzdržan i samo u par navrata vidimo ga kako galami iz sveg glasa i nogom pokušava da razvali vrata. Reditelj Fridkin je zapravo želio glumca Ričarda Gira za glavnu ulogu i nije bio zadovoljan Paćinovom glumom, da bi kasnije ipak malo promjenio svoje mišljenje. Rediteljevo nezadovoljstvo je možda jedan od razloga zbog kojih je počinio niz nespretnih odluka, koje kvare utisak filma. Paćino je obavio dobar posao ali se ipak stiče utisak da se nije u potpunosti predao ovoj ulozi i da je izbjegao mnoge kontaverze koje ova uloga traži. Sama potraga za ubicom u filmu uglavnom nije naročito zanimljiva, dok sam reditelj usput ubacuje dosta konfuzije. Fridkin namjerno ostavlja utisak da se u filmu možda nalazi više od jednog ubice i čak koristi poslednji kadar filma da prikaže još jednog potencijalnog ubicu. Ove ideje djeluju nedovršeno i nezadovoljavajuće i kvare krajnji utisak filma. Sa druge strane zanimljivo je vidjeti mnoge talentovane glumce kao što su Džejms Remar, Pauers But i Ed O'Nil, kojem je ovo zapravo prva uloga u jednom filmu.

 

Gluvarenje predstavlja svojevrsno razočarenje ali je ipak riječ o odvažnom filmu, koji će ostaviti jak utisak na publiku, bar zbog pojedinačnih scena.

By IMDb, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=20397959

Grad lopova (2010)

4 /4

U Holivudu nažalost rijetko kada imamo priliku da gledamo kvalitetne filmove od strane ostvarenih glumaca, koji su odlučili da okušaju sreću iza kamere. Jedan od najprijatnijih iznenađenja u ovom vijeku je svakako Ben Aflek, prvo sa filmom Nestala bez traga (2007), a zatim sa kriminalističkom dramom Grad lopova (2010). Grad lopova je nastao po romanu Princ lopova (2004), autora Čaka Hogana.   Četiri bostonska prijatelja i pljačkaša Daglas Mekrej (Ben Aflek), Džejms...

Trajanje: 2h 5min . Rejting: R . Godina: 2010