Bože jesi li tu? Ja sam, Margaret
3 /4
Ocjena:
Pregleda:
181
Glavni glumci
Pogledaj sve glumceGlumica
Reditelj, scenarista, glumac i montažer
Glumci
Pogledaj sve glumceReditelji
Pogledaj sve rediteljeScenaristi
Pogledaj sve scenaristeProducenti
Pogledaj sve preducenteMuzički kompozitori
Pogledaj sve kompozitoreDirektori fotografije
Pogledaj sve direktoreIzvorni naslov:
Are You There God? It's Me, Margaret.
Godina:
2023
Trajanje:
1h 46min
Rejting:
PG-13
Bazirano na:
Knjiga Bože jesi li tu? Ja sam, Margaret, autorke Džudi Blum
Zemlja:
Sjedinjene Američke Države
Jezik:
Engleski
Izdavačka kuća:
Gracie Films
Studio:
Lionsgate
Budžet:
30 miliona američkih dolara
Zarada:
21.5 miliona američkih dolara
Tagovi:
15.07.2023 12:30
Američka scenaristkinja i rediteljka Keli Fremon Krejg je dobila priliku da ekranizuje knjigu Bože, jesi li tu? Ja sam, Margaret (1970), autorke Džudi Blum, koja je naišla na velike pohvale zbog iskrenog i direktnog načina kojim se dotiče tema odrastanja i religije.
Tokom sedamdesetih godina prošloga vijeka jedanaestogodišnja Margaret Sajmon (Ebi Rajder Fotson) se seli sa svojim roditeljima Barbarom (Rejčel Makadams) i Herbom (Beni Sefdi) iz Njujorka u predgrađe Nju Džersija. Margaret nije sretna zbog selidbe i žali se svojoj baki Silviji (Keti Bejts), koja je uvijek podržava. Margaret brzo upoznaje komšinicu Nensi Viler (El Grejem), sa kojom ide u isti razred, kao i drugarice Grečen Poter (Ketrin Kupferer) i Džejni Lumis (Amari Aleksis Prajs). Učitelj Benedikt se zainteresuje za Margaret kada mu ona saopšti da ne voli religijske praznike. Naime njena majka je Hrišćanka, a njen otac Jevrej, dok sama Margaret još uvijek nije izabrala religiju. Učitelj smatra da bi zbog toga religija bila dobra tema za godišnji školski zadatak.
Rediteljka Keli Fremon Krejg je već imala iskustva sa filmovima o odrastanju i to se itekako vidi. Autorka filma Kad napuniš sedamnaest (2016) je ponovo napravila veoma uvjerljiv portret mlade djevojke koja tek treba da zakorači u tinejdžersko doba. Film se dotiče tema odrastanja i sazrijevanja mlade djevojke, kao i tema seksualnosti, prijateljstva i religije. Tema religije ima posebno mjesto u ovom filmu i autorka filma se dotiče ove teme isključivo iz ugla mlade Margaret. Ova nesigurna i zbunjena djevojčica već ima dovoljno problema za svojim vratom i religija joj djeluje poput dodatnog tereta, kojeg ne želi da nosi u ovoj fazi svog života. Treba pohvaliti rečenicu u kojoj Margaret pominje religiju kao uzrok problema u njenoj porodici, iako ova mlada i neiskusna osoba nije svjesna težine svoje riječi i samog značaja religije za život čovjeka.
Keli Fremon Krejg pravi veoma dobru rekreaciju sedamdesetih godina prošloga vijeka i američkog predgrađa, koje djeluje bajkovito. Zanimljivo je vidjeti modu tog vremena, koja je prikazana sa velikom brigom i koja se zapravo ne razlikuje previše od današnje. Rediteljka Krejg poseban akcenat stavlja na odnos mlade Margaret sa njenim vršnjacima iz školske klupe, kao i njen odnos sa prlorodicom. Razgovor Margaret sa Bogom je dobra prilika da čujemo njeno razmišljanje, njene želje ali i strahove. Velika većina ženske publike se može pronaći u liku Margaret i razumije sve poteškoće i probleme kroz koje ona prolazi. Veoma dobar posao je odradila mlada američka glumica Ebi Rajder Fotson, koja je nekoliko godina starija od uloge koju igra. Zamjerke filmu možemo pronaći u završetku koji je daleko od lošeg ali je ipak previše uredan. Margaret je ispravila greške koje je načinila, dok je njena majka skupila hrabrosti da kaže ne.
Bože, jesi li tu? Ja sam, Margaret je nesavršena ali veoma lijepa priča o odrastanju koju treba preporučiti.
By Lionsgate - Lionsgate, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=73006457