Duboko izranjanje

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

314

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac i autor

Glumac i producent

Glumac

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Deep Rising

Godina:

1998

Žanrovi:

Horor Avantura Akcija

Trajanje:

1h 46min

Rejting:

R

Zemlja:

Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Hollywood Pictures, Cinergi Pictures

Studio:

Buena Vista Pictures Distribution (Sjedinjene Američke Države/Francuska), Cinergi Productions (Internationalno)

Budžet:

45 miliona američkih dolara

Zarada:

11.2 miliona američkih dolara (SAD)

17.06.2005 14:24

Američki reditelj Stiven Somers je poznat po nizu visokobudžetnih filmova koji spajaju akciju, humor i elemente naučne fantastike ili fantazije. Zanimljivo je danas, nakon niza filmskih hitova u ovom vijeku, vidjeti njegov rediteljski prvenac, akcioni horor Duboko izranjanje.

 

Kapetan Džon Finegan (Trit Vilijams) i njegova posada koju čine Džoji Pantuči (Kevin Dž. O'Konor) i Lejla (Una Dejmon) nailaze na grupu plaćenika koju čine Hanover (Ves Stadi), Maligan (Džejson Fleming), Mejson (Klifton Pauel), Bili (Klint Kertis), T-Rej (Trevor Godar), Mamuli (Klif Kertis) i Vivo (Džimon Hansu). Kapetan Finegan i ekipa su prisiljeni da odvezu brod na dogovorenu lokaciju. Za to vrijeme luksuzni kruzer Argonautika, vlasnika Sajmona Kentona (Entoni Hild), biva napadnut od strane nepoznatog stvorenja iz vode.

 

Malo bolji poznavaoci filma će veoma brzo shvatiti da je reditelj Stiven Somers veliku inspiraciju za ovaj film pronašao u filmovima proslavljenog kanadskog reditelja Džejmsa Kamerona. Duboko izranjanje prije svega podsjeća na film Titanik (1997), koji je samo godinu dana prije premijere ovog filma pokorio sve svjetske bioskope, jer se radnja dešava na brodu kojem prijeti katastrofa. Kada zatim upoznamo grupu okorjelih plaćenika, publika se odmah rado sjeti filmova Tuđin 2 (1986) i Ambis (1989), dok Somers nije odolio već je u jednoj sceni ismijao i film Terminator 2: Sudnji dan (1991).

 

Ovo svakako ne znači da reditelj Somers nije bez sopstvenih aduta. Odvaja dovoljno vremena za svoje likove iako dijalog između njih nije naročito zanimljiv. Mačo prepucavanja između naoružanih plaćenika smo već gledali i to u daleko boljim izdavanjima. Somers namjerno odbija da ovoj temi pristupi maksimalno ozbiljno i trudi se da što više i bolje zabavi i razonodi publiku. Humora u filmu ima dovoljno i često je zasluga američkog glumca Kevina Dž. O'Konora, kojeg je reditelj Somers ponovo angažovao za film Mumija (1999). Najbolji posao u filmu pravi glumac Trit Vilijams, koji uspjeva da ostavi dobar utisak iako je često prinuđen da izgovara jednolične i neinspiratvne uzrečice. Vilijams ima dobru hemiju sa glumicom Famke Jansen. Duboko izranjanje uspjeva da zabavi publiku ali oglavnom do kraja ostaje jednoličan i ne pretjerano zanimljiv. Scene u kojima je korištena pomoć kompjuterske tehnike nisu najbolje ostarile, a treba pohvaliti odluku da ova nepoznata morska neman zgrabi svoju žrtvu izuzetno brzo, u djeliću sekunde i na taj način izazove reakciju iznenađenja kod publike. Zadnje scene ovog filma prizivaju nastavak, do kojeg po svemu sudeći nikada neće doći.

 

Duboko izranjanje je sasvim zabavan akcioni horor i dobar početak za reditelja Stivena Somersa.

Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=8707398