Mafijaški tjelohranitelj

3 /4

Ocjena:

Pregleda:

125

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac i producent

Glumica i producentkinja

Glumac, prezenter

Glumac, producent, komičar i biznismen

Glumac, producent i reditelj

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

The Hitman's Bodyguard

Godina:

2017

Trajanje:

1h 58min

Rejting:

R

Zemlja:

Bugarska, Kanada, Hong Kong, Holandija, Sjedinjene Američke Države

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

Millennium Media, Cristal Pictures

Studio:

Lionsgate

Budžet:

30-69 miliona američkih dolara

Zarada:

183.4 miliona američkih dolara

02.02.2018 08:30

Ponekad velike momente kreativnosti vidimo u stvarimo koje nisu od obavezno velikog značaja. Takav jedan slučaj je sa filmom Mafijaški tjelohranitelj, koji se dobro našalio sa posterom ovog filma, koji jasno asocira film Tjelohranitelj (1992), u kojem glavne uloge igraju Kevin Kostner i Vitni Hjuston. Film je bio veliki bioskopski hit i snimljen je nastavak Tjelohranitelj mafijaševe žene (2021).

 

Tjelohranitelj Majkl Brajs (Rajan Rejnolds) je unajmljen od strane agentice Interpola Ameliije Rusel (Elodi Jang), da sačuva plaćenog ubicu Darijusa Kinkejda (Samjuel L. Džekson). Naime, Kinkejd je pristao da svjedoči protiv bjeloruskog diktatora Vladislava Dukoviča (Gari Oldman), u zamjenu za oslobođenja svih optužbi protiv njegove žene Sonije (Salma Hajek). Suđenje treba ubrzo da počne i Brajs mora da se pobrine da Kinkejd stigne na vrijeme.

 

Mafijaški tjelohranitelj je tokom produkcijskog dijela posla prošao kroz mnoge glumačke i scenarističke izmjene. Smjenjivala su se mnoga glumačka imena a film je od ozbiljne drame došao do ljetne akcijske komedije. Riječ je o dobro poznatoj formuli koja spaja dvojicu filmskih junaka sa tako reći različtim životnim filozofijama. Dok je tjelohranitelj Majkl Brajs pošten i posvećen svom poslu, ali ipak uštogljen, Darijus Kinkejd je opušten tip koji djeluje da nema jedne brige na svijetu, iako se bavi nelegalnim poslovima. Prilikom ovakvog sudara neizbježne su varnice i publika ima često priliku da se nasmije.

 

Autor ovih skromnih redaka se nije pretjerano ismijao ovom filmu, ali se slaže sa opštom ocjenom većine da je riječ o zabavanom ostvarenju. Scenarista Tom O'Konor se nije posebno istakao i pored humora film se ne može pohvaliti još mnogo čim. Sama priča neće ostati u posebnom sjećanju, osim nekoliko zanimljivih scena iz Kinkejdove prošlosti. Većina filmskih likova se zna od prije i naravno svi pokušavaju da uzvrate milo za drago, svim osobama koje su ih ojadile. Pokušaji romantike su unaprijed najavljeni naglašenom muzikom ali su solidno odrađeni. Publika odmah saznaje ko je krtica u Interpolu, a napetost se pokušava postići akcijadom i postavljanjem vremenskog roka do kojeg svjedok Kinkejd treba da se pojavi u sudnici.

 

Reditelj Hjuz se veoma dobro snalazi u akcijskim obračunima i može se reći da veliki budžet ovog filma nije bačen kroz prozor. Vatreni obračuni na ulicama su uvjerljivi i ispraćeni dobrom muzičkom podlogom kompozitora Atlija Orvarsona. Scenarista filma O' Konor pravi dobar posao i komplikuju pitanje ko je od ove dvojice filmskih protagonista zapravo poštenjačina. Predstavljanje bjeloruskih mafijaša je naravno odrađeno gomilom očiglednih stereotipa.

 

Rajan Rejnolds je dobar u ulozi uštogljenog AAA agenta za sigurnost, dok je Samjuel L. Džekson odličan u ulozi plaćenog ubice, i podsjetio je na svoju najbolju ulogu u filmu Petparačke priče (1994), reditelja Kventina Tarantina. Gari Oldman daje sve od sebe da ga ozbiljno shvatimo, iako je to zaista teško zbog gomile već pomenutih stereotipa. Treba još pohvaliti Elodi Jang, Ričarda E. Granta i veoma zabavnu minijaturu Salmu Hajek.

 

Mafijaški tjelohranitelj je ipak iznenađujuće zabavan film kojeg treba preporučiti svim filmofilima željnim smjeha.

Поштена употреба, https://sr.wikipedia.org/w/index.php?curid=1979775