Zla kob

2 /4

Ocjena:

Pregleda:

156

Glavni glumci

Pogledaj sve glumce

Glumac, producent, profesionalni rvač i biznismen

Muzički kompozitori

Pogledaj sve kompozitore

Direktori fotografije

Pogledaj sve direktore
Izvorni naslov:

Doom

Godina:

2005

Trajanje:

1h 45min

Rejting:

R

Bazirano na:

Video igra Doom

Zemlja:

Amerika, Ujedinjeno Kraljevstvo, Češka i Njemačka

Jezik:

Engleski

Izdavačka kuća:

John Wells Productions, Di Bonaventura Pictures, Doom Productions Ltd. Stillking Films SRO BPS Babelsberg Production Services GmbH Reaper Productions LLC Distant Planet Productions Ltd. Andrzej Bartko

Studio:

Universal Pictures

Budžet:

60-70 miliona dolara

Zarada:

58.7 miliona dolara

17.06.2017 00:222

Film Zla kob je djelimično baziran na popularnoj kompjuterskoj video-igri Doom iz 1993. godine, koju su kreirali grupa srednjoškolskih kompjuterskih entuzijasta. Ovi mladi ali veoma talentovani kreatori iz kompanije ID software, su napravili revolucionarne korake na polju akcionih igara iz prvog lica, popularnih pucačina, ali i izazvali velike kontraverze zbog količine nasilja prikazanog u samoj igri. Kontraverze nikako nisu naškodile prodaji igre već naprotiv, Doom je postala jedna od najprodavanijih igara iz tog perioda i započela franšizu koja traje do danas. Jedna od najpopularnijih igara iz serijala Doom je svakako nastavak Doom 3 koja je izašla 2004. godine, koja se i danas rado pamti i iznova igra od strane mnogih fanova, uključujući i autora ovih skromnih redaka, jer je prije svega napravila veoma napetu atmosferu, koja ne dozvoljava igraču previše predaha. Filmska industrija je odlučila da ponudi filmsku verziju ovog popularnog serijala video igara. Priliku da prenese igru na veliko platno dobio je poljski reditelj Andžej Bartkovijak najpoznatiji po akcionim filmovima sa početka ovog vijeka. S obzirom na reputaciju poljskog reditelja i na činjenicu da video igre rijetko kada dobiju kvalitetnu i vjernu filmsku ekranizaciju, očekivanja boljih poznavaoca su bila veoma niska.

 

U budućnosti u 2046. godini, grupa marinaca dolazi u naseljeni istraživački objekat na Marsu, koji je prethodno napadnut od strane nepoznate sile. Grupu čine Ašer "Sardž" Mahonin (Dvejn Džonson), a tu su još vodnik Džon "Riper" Grim (Karl Urban), narednici Gregori "Djuk" Šofild (Razak Adoti) i Ganon "Distrojer" Rork (DeObia Oparei), kaplari Din Portman (Ričard Brejk) i Erik "Gout" Fantom (Ben Danijels), Markus "Pinki" Pincerovski (Dekster Flečher), redovi Mark "Kid" Dantalian (Al Viver) i Kacušiko Kumanosuke "Mek" Takahaši (Jao Čin). Dr. Tod Karmak (Robert Rasel) i Dr. Samanta Grim (Rozamund Pajk) objašnjavaju grupi marinaca da su u iskopinama Marsa otkriveni prastari skeleti genetski superiorne rase.

 

Priča za koju su zaslužni scenaristi Dejvid Kalaham i Vesli Strik zaista nije ništa posebno i uglavnom je reciklaža dobro poznatih ideja iz prošloga vijeka, koje nisu baš uvijek najspretnije upakovane. Razvoj likova je sveden na isforsirane dosjetke koje marinci sa kul imenima upućuju jedan drugom. Scenaristi nisu mogli izbjeći ni rodbinske veze između određenih protagonista, jer im se to vjerovatno činilo kao dobar način za uspostavljanje boljeg odnosa između samih likova. Nažalost neizbježno je i to što su neki od likova iz filma već prethodno povezano sa ovim misterioznim iskopinama. Nije baš lako prihvatiti podatak da je vodnik Džon Grim, kojeg igra talentovani glumac Karl Urban, ustvari mogao biti naučnik, ali je on ipak odabrao da gleda kroz staklo snajpera puške, umjesto kroz staklo mikroskopa. Futuristička radnja smještena na daleku koloniju, koja se nalazi na napuštenoj planeti, svakako podsjeća na naučnofantastični akcioni hit Tuđin 2, reditelja Džejmsa Kamerona, dok pronalasci najranijih ljudskih ostataka na arheološkim iskopinana, podsjećaju na početnu scenu epskog naučnofantastičnog filma 2001: Odiseja u svemiru, reditelja Stenlija Kjubrika. Isto tako ljubitelji filma će odmah primjetiti sličnosti sa naučnofantastičnim akcionim filmom Predator, reditelja Džona Maktirnana, u kojem je glavnu ulogu odigrao Arnold Švarceneger. Navedeni naučnofantastični filmovi se smatraju za neke od najboljih filmova u žanru, tako da je svima jasno da je posao poljskog reditelja bio previše zahtjevan za reditelja njegovog kalibra.

 

Reditelj Bartkovijak je vjerovatno svjestan ove činjenice, te naglasak stavlja na akciju i trudi se da što bolje zabavi publiku. Na radost fanova reditelj se sasvim dobro snašao u akcionim scenama filma, kojih svakako ne nedostaje, jer umije da smijesti svoje marince u mračne i uske hodnike i da održava početnu napetost, bar neko vrijeme. Kako se film bliži kraju mane u prikazivanju likova marinaca postaju očigledne i same akcione scene ne uspijevaju da uveliko poprave sam film. Treba ipak pohvaliti scenu u kojoj gledaoci filma imaju utisak da igraju akcionu video igru iz prvog lica. Marinac Sardž, kojeg igra buduća velika akciona zvijezda Dvejn Džonson, nosi ogromnu BFG pušku iz video-igre Doom i tamani protivnike jednog po jednog. Ova duga scena i posveta video igri Doom je zapravo snimana čak dvije sedmice ali se ipak na kraju trud isplatio. Ljubitelji ovog serijala video igara će znati da cijene ovu scenu. Treba još pohvaliti podnošljivu glumačku transfromacija glumca Dvejna Džonsona i dobre uloge Karla Urbana i Rozamund Pajk, koji izvlače koliko mogu iz ovog neinspirativnog scenarija.

 

Zla kob ipak nudi dovoljno kamp zabave i može se preporučiti ljubiteljima video-igara, kao i ljubiteljima filmskih akcijada u kojima pronalazimo različite oblike neprijatelja.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/58/Doom_movie_poster.jpg